Králík Český Strakáč

osmanská-říše-mapa Sunday, 7 August 2022

V cizině (Německo 1935-1936) byli poprvé vystavováni Jaroslavem Dražanem. Bohužel jeho králíci byli tenkrát ohodnoceni jako méně vzrostlí neměčtí strakáči a tak nebyli ohodnoceni. První import proběhl v roce 1979 do SRN. První zemí, která českého strakáče uznala bylo Rakousko. Český strakáč černý je nejčastějším barevným rázem. Český strakáč modrý je druhým nejpočetnějším rázem. Vyvinul se z ČS černého zřejmě náhodnou mutací. Novějším barevným rázem je ČS havanovitý. ČS divoce zbarvený byl poprvé vyšlechtěn v roce 1946 přikřížením divokého králíka. Tento chov však zanikl po smrti chovatele. Znovu se objevil o 20 let později. V té době se objevil i ČS železitý, právě v těchto vrzích, zřejmě jako náhodná mutace. ČS madagaskaroví a želvovinoví byly vyšlechtěni př. Hrdinou a uznáni jako plemeno r. 1972 (tento odstavec vychází z článku V. Bradny – Český strakáč v našich chovech). ČS černožlutý má minulost odlišnou. Původně byl vyšlechtěn jako samostatné plemeno jménem "Plzeňský strakáč" plzeňským chovatelem V.

Králík český strakáč - ChovZvířat.cz

Králík Český strakáč (ČS) Český strakáč je naše nejstarší plemeno králíků, které má za sebou bohatou minulost a je i v současnosti neustále šlechtěno, aby bylo zachováno v co nejlepší kvalitě a v co nejvíce barevných rázech i pro další generace chovatelů. Český strakáč je v současné době nejvíce zastoupen v rázu černý a je k vidění i v dalších barevných rázech na mnoha výstavách u nás i v zahraničí. Aby bylo možno udržet plemeno v dobré kvalitě, je potřeba, aby bylo stále více poctivých, trpělivých chovatelů – zájemců o čistokrevný chov. Mnoho rázů tohoto králíka je na pokraji vyhubení, v ČR se již nechovají. Je jediným naším plemenem s kresbou a celkem se vyskytuje v 9 barevných variantách. Základní variantou je černobílý strakáč, který se chová u většiny chovatelů tohoto plemene. Plemeno ČS je evidováno v Evropských genových zdrojích králíků (RESGEN 060). Na počátku tohoto století byl vyšlechtěn přímo zušlechtěním stájového českého strakatého králíka na podnět J. V. Kálala. Kálal o jejich kožkách tvrdil, že se hodí k napodobení kožešin krtčích, tuleních a skunkových.

Velký důraz klademe na chovatele, kteří mají chuť se aktivně zapojit. Tyto stránky jsou proto otevřené všem, kterým jde o stejnou věc - podporu a rozvoj našeho čekého strakáče. Vaše dotazy, připomínky a případné podněty pro další rozvoj stránek můžete zasílat na tuto kontaktní e-mailovou adresu:

Český strakáč

králík český strakáč

Inzerce Český strakáč (ČS) | iFauna.cz

  1. Český strakáč – Wikipedie
  2. Adr preprava nebezpečných věcí l
  3. Příjem poukázek a benefitů k úhradě služeb TRAVEL FAMILY | CKVT.cz
  4. Český strakáč
  5. Sochy ctností a neřestí v kuksu
  6. Oprava displeje notebooku cena srbija
  7. Banánové lívance s vločkami
  8. Český strakáč – “ Nenechej si vzít své koníčky !!! „ - Králík český strakáč – klenot českého chovatelství
  9. Vzkříšení dejvické divadlo online ke
  10. Kde vyměnit poškozenou bankovku euro

Nejlepší masové králíky v Evropě máme v Česku | Region

08. 02. 2014 | Doba čtení 8 minut V roce 1996 v ČR vykupovali králičí maso od různých plemen francouzští obchodníci. Po návratu domů jej testovali. A které bylo nejkvalitnější? Ano, to z českých strakáčů! "Vzhledem k tomu, že jde o kresebné plemeno, je jeho chov poměrně náročný. Ale zase ne tolik, aby se o něj nepokusil třeba začátečník. Musí být ovšem trpělivý, " říká Jaroslav Peták z Vinařic, který české strakáče chová téměř půl století. Český strakáč patří ke středně velkým králíkům. Je to elegantní, rané plemeno s užitkovými vlastnostmi, jako jsou dobrá zmasilost, plodnost, dostatečná mléčnost a příkladná péče o mladé. Hmotnost dospělého králíka se pohybuje mezi 3, 30–4 kg. Kresby a barevné rázy českého strakáče Přestože je králík velmi náročný na kresbu, chovatelé ho mají v oblibě. Svědčí o tom i množství barevných rázů, které byly vyšlechtěny. Nejvíce dominuje černý, hned po ní modrý a havanovitý. Čeští strakáči se ale vyskytují i v barvách železité, želvovinové, divoce zbarvené, činčilové a černožluté.

Český strakáč Základní informace Země původu Česko Synonyma Český strakatý Tělesná charakteristika Hmotnost 3, 3 až 4, 0 kg Tělesný rámec Střední Typ srsti Hustá, pružná, vyrovnaná, o délce přibližně 2, 5 cm Český strakáč je jedno z nejstarších a nejznámějších českých národních plemen králíka. Jeho vznik se odhaduje na 18. století. Patří mezi středně velká plemena, váži 3-4 kg. Je to jediné české plemeno s kresbou. Nejčastěji se chová v černo-bílé barvě. Existuje dalších 9 barevných variant. V Česku se chová 1 000 až 1 500 chovných zvířat [1]. Mezi další česká plemena králíka patří moravský modrý, český albín, český luštič, moravský bílý hnědooký, český červený a český černopesíkatý. Český strakáč byl vyšlechtěn z původního stájového králíka a anglického strakáče koncem 19. Největší zásluhu na šlechtění nese J. V. Kálal. První klub chovatelů tohoto plemene byl založen v roce 1913. Za první světové války se rozpadl a obnoven byl v roce 1932. Český strakáč je zařazen jako jediný malý strakáč od roku 1994 i v Evropském vzorníku.

Český strakáč (ČS) - Králík.Plivník.cz

Neobyčejná plodnost 6 – 7 vrhů po 7 – 12 kusech stala se téměř příslovečnou. Co do otužilosti proti vlivu povětrnosti a jejím změnám, vzdorovitosti proti nemocem nepřekonává domácího českého králíka žádná ušlechtilá odrůda. Skromnost co do potravy i ubytování jest i jemu vlastní… Český domácí králík vyskytuje se ve všech barvách savců jednobarevný, pruhovaný i strakatý. S ohledem na kožišinu nejcennější jsou kusy jednobarevné bílé, šedé, černé a pak černobíle strakaté. …Tělo jest spíše zavalité než táhlé, hlava samců kulatá, čelo a nos vyklenuté, u králic úzká a špičatá. Uši jsou při kořenu svalnaté, 9 – 12 cm dlouhé, vzhůru postavené a spíše do předu se klonící. Srst jest jemná, krátká a hustá k výrobě krtka, tuleně, skunka, a pokud se kožišin bílých i k výrobě hermelínu, kuny a zebry velmi vhodná. Český domácí králík nevyniká značnou váhou těla, ale pokud mé zušlechťovací pokusy ukázaly, … mohu tvrditi, že při obecné snaze zušlechtiti racionelním chovem českého králíka, jest zušlechtění jeho po stránce sportovní a hospodářské možné, snadné a žádoucí.

Tělo je mírně zavalité, válcovité, se širokou hrudní i pánevní partií. Postoj je polovysoký, na silných, vzpřímených, zeširoka postavených hrudních končetinách. Hlava je kulatá, široká v čele i nose. Hlava králic má jemnější stavbu. Krk je silný, krátký, neznatelný. Uši jsou pevné struktury, se silným základem, u sebe nesené, dobře osrstěné, lžičkovitě otevřené, na koncích zaoblené, s délkou 10, 0 – 11, 0 cm. Měsíční přírůstky hmotnosti: měsíc 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. kg 0, 5 0, 9 1, 5 2, 0 2, 4 2, 7 3, 0 3, 3 Standardní strakáči jsou heterozygoti se sestavou alel Kk. Ve vrhu se kromě standardních heterozygotních strakáčů objevují i nestandardní homozygoti – černí " kominíci " a téměř bílí " mlynáři ". Jestliže použijeme k plemenitbě zvířat černých a bílých, dostaneme všechno potomstvo v typu strakáčů. Zda budou mláďata vhodná k chovu se pozná hned při narození mláďat. Mlynáři nemají výraznou kresbu a jsou menší než kominíci a strakáči. Český strakáč je po všech stránkách krásné a elegantní plemeno, které stojí za obdiv a chov.

Český strakáč: inspirativní rady chovatele, který králíky… | iReceptář.cz

Králičí maso řadíme mezi bílá masa, která jsou dietní a plná živin. Přesto je králičí maso v české kuchyni na okraji zájmu. Nad tím mnozí kuchaři jen kroutí hlavou. "Králík je pořád pozadu, přitom dnes se dá koupit i čistá svalovina. Hřbety nebo vykostěná stehýnka. Můžou se nadívat, upéct, moc krásné práce se dá s králičím masem nadělat, " libuje si šéfkuchař z Poličky Lubomír Brázda, který králíka nejraději plní zeleninou. Podle známého gastronomického poradce Jaroslava Runštuka se dá s králíkem pracovat podobně jako s kuřetem – na sto způsobů. Králík si rozumí si se slaninou, můžete k pečení přidat kousek uzeného bůčku, na divoko, na zelenině, tzv. svíčková z králíka je vynikající, populární je králík cibulák. Králíka obložíte nakrájenou cibulí, a velmi volně pečete, aby se maso nevysušilo. Králičí bílá polévka Tuto polévku nabízí k vyzkoušení autorka reportáže Jitka Slezáková. Je to jedna z nejoblíbenějších rodinných polévek, která se dědí z generace na generaci. Ani hlava, kosti a vnitřnosti z králíka nepřijdou nazmar.

Tato možnost vede chovatele k okamžitému poznání, zda se vrh podařil. To je nesporná výhoda oproti jednobarevným plemenům, kdy chovatel čeká na vybarvení králíčat až půl roku. Problémem strakáčů vůbec (německých i anglických) je dědičnost barev, která způsobuje, že se některá mláďata rodí jednobarevná: černá, kterým se říká kominíci, a bílá s nevýraznými znaky, která se nazývají mlynáři. Ovšem tento druh vzhledem k letálnímu (smrtelnému) faktoru obsaženému v genech brzy hyne, a tak je chovatelé ihned po narození utrácejí. Vrhy jsou početné, samice rodí 8–9 mláďat Jak ohleduplně zkontrolovat vrh? "Po okocení samice mě žene do hnízda zvědavost, jak budou králíčata vypadat. Nejdřív strčím ruku do podestýlky, aby měla stejný odér jako je v kotci, a pohladím samici po čumáčku. Vyndám ji ven z kotce, odkryju mláďata a prohlédnu je, abych si udělal představu o kvalitě vrhu. Králíčata nechám v hnízdě asi čtyři dny pospolu, aby se samice rozkojila. Teprve pak zlikviduji případné mlynáře, aby se netrápili.