Československá Legie V Rusku

čím-vybělit-záclony Thursday, 11 August 2022
A to není všechno: V bojích u San ve dnech 26. a 27. května, dezertovalo mnoho vojáků pěšího pluku č. 18, č. 21 a č. 98. Jednotky se vzájemně doplňovaly z ryze česky osídlených okresů. Většina porušitelů přísahy nemá tendenci bojovat, proto se k němu připojilo jen několik přeběhlíků z Legie, u které daleko převažovalo 1 673 mužů - ruských Čechů. Malý počet, pokud vycházíme od 50. 000 do 60. 000 českých válečných zajatců v Rusku, u kterých podle prohlášení německých a maďarských spoluzajatých, často postrádají kamarádství. Nemálo z nich se pokouší vetřít do přízně svých slovanských spolubratrů, což jim pravidelně vynáší výprask. Přes naléhání svých západních spojenců, kteří zase jsou kritizováni Masarykem a Benešem, povoluje carské ministerstvo zahraničí dne 12. února 1917 vybudování samostatné České armády v Rusku. Na to husité zaplavují zajatecké tábory letáky. Výsledek je skromný. Ačkoliv nová vláda Kerenského v Petrohradě přihlíží tomuto počínání s nedůvěrou, nechce ohrozit své vztahy s Londýnem a Paříží.
  1. Youtube

Youtube

Dotaz II: Dekuji. V Internetu na volani "Ceske legie v Rusku" je malem 14000 udaju. Mne zajima informace o zlate Kolcaka, kdy bylo vraceno a komu. Doklady jake jsou a kdy. Nalezl jsem ze ze 8 vagonu vratili 7 Trockemu, ktere ukoristily vedle Kazane. Jeden vagon si nechali jako pojistku pro odjezd do vlasti. Kazdopadne za informaci Vam dekuji. O Ceske legie jsem hodne cetl, ale proticeska kampan' v Ruskych mediich mne pobudily k priprave clanku. Redaktor mi slibil ze to zverejni. Mam v te praci spoustu obtizi, vcetne omezeni o vstupu do Internetu, porouchal jse mi aj komputer doma, ale musim do ukoncit. Odpověď: Ozývám se až po nějaké době, ale podařilo se mi najít několik článků o carském pokladě, resp. zlatu Kolčaka. Snad Vám alespoň trochu pomohou při Vaší práci. 1) SINAI, Róbert. Ruský poklad u československých legionárov v roku 1920 - 2) VÁGNER, Jan. Trocha historie nikoho nezabije - 3) CLEMENTIS, Svätoboj. Zlaté prekliatie - 4) MAREK, Vladimír. Zlaté vlaky. Areport, čtrnáctideník Ministerstva obrany ČR, str. 26 - Historie a pomocné historické vědy.

Překlad J. Š. * * * Je známý výrok Aloise Rašína, prvního ministra financí ČSR o tom, jak záviděl legionářům jejich silnou LEGIO-banku. Méně známé je to, že jeho zavřaždění mělo následovat poté, kdy legionáře vyzval, aby zlato, brilianty apod., předali Česko-Slovenské Státní bance? Po přečtení tohoto článku je mnohem pravděpodobnější, že tomu tak skutečně bylo. Jako oficiální verze bohatství legionářů se uvádí zpětně vyplacený žold vládou Francie... Známý je výrok admirála Kolčakova před popravou: "Českije sabakí" – čeští psi... Připomeňme si, až budeme oslavovat výročí vzniku ČSR, při vší úctě ke skutečným legionářům. Zkusme si představit jak by se vyvíjely dějiny, kdyby TGM vydal rozkaz k útoku na bolševiky a jejich spojence. Proti legionářm by neměli šanci co do počtu a výzbroje! Pokud vynikali i v loupení, kdoví, co by je ale zlákalo v Moskvě... Jan Šinágl, 28. 1. 2018 Četl jsem tlustou knihu dějin legií, napsanou bolševikem (tuším Jaroslavem Kratochvílem). Bylo to úplně jinak. Jenom jeden příklad: bitva u Zborova, německým autorem viděná jako srandička, byla Rusy hodnocena jako bitva, v níž Čechoslováci zaútočili moderním, novým způsobem a strhli s sebou ruské jednotky.

Výkladová prezentace popisuje formování legií v carském Rusku, organizační proměnu po únorové revoluci, bitvu u Zborova včetně jejich vystoupení proti bolševikům a slavné "anabázi" v dobových souvislostech. Projekt byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů Česko-polského fóra. OBSAH 1, začátek první světové války 2, mobilizace 3, poměry na frontě 4, vznik České družiny 5, únorová revoluce 6, bitva u Zborova 7, důsledky Zborova 8, bolševický převrat 9, anabáze 10, vznik Československa 11, cesta domů kolem světa 12, nejznámější legionáři 13, zborovská tradice 14, literatura

Biografické studie

Zdroj: KROFTA, Kamil. Dějiny československé. Praha: Sfinx, 1946. 914 s. Uvádíme publikace k tomuto tématu, které má Národní knihovna ČR ve svém fondu (vyhledáno v el. katalogu NKC): 1) SAK, Robert. Anabáze: drama československých legionářů v Rusku (1914-1920). Jinočany: H & H, 1996, c1995. 174 s. ISBN 80-85787-86-5. 2) KRATOCHVÍL, Jaroslav. Cesta revoluce: československé legie v Rusku. Praha: Čin, 1922. 3) Československé legie v Rusku (2001: Praha, Česko) Československé legie v Rusku: sborník příspěvků z kolokvia 9. 5. 2001 v Praze. Praha: Národní knihovna ČR - Slovanská knihovna, 2003. 153 s. ISBN 80-7050-412-9. 4) Československé legie v Rusku: Malířské dokumenty. Praha: Památník Odboje, 1922. 5) KVASNIČKA, Ján. Československé légie v Rusku: 1917-1920. Bratislava: Vydav. SAV, 1963. 343 s. 6) KLEVANSKIJ, Aleksandr Charitonovič. Českoslovenští internacionalisté a legionářský sbor v Rusku. Praha: Horizont, 1973. 7) PICHLÍK, Karel. Českoslovenští legionáři: (1914-1920). Praha: Mladá fronta, 1996.

Všichni dobře víme, jaká je současná ekonomická situace. Vzhledem k tomu, že náklady na tuto exkluzivní publikaci jsou mimořádně velké, její maloobchodní cena za stávajících okolností nemůže být menší než něco kolem 1 680 Kč. Abychom mohli zodpovědně stanovit výši nákladu a s tím úzce související optimální cenu, rozhodli jsme se vypsat subskripci pro všechny skupiny potenciálních zájemců ( Čs. obec legionářská, Armáda ČR, historici, faleristé, numizmatici, milovníci militárií, rodinní příslušníci ruských legionářů atd. ). Součástí této informace je Subskripční lístek, jehož stažením ze stránek a včasným odesláním nejlépe ihned, nejpozději do 30. září 2013, získáte jednak pro sebe mimořádnou slevu 25%, jednak pomůžete našim nakladatelstvím spolehlivě zjistit zájem mezi návštěvníky. Vyjití I. dílu ( prozatím pouze pro subskribenty) plánujeme ke konci podzimu, přesný termín naleznete již v srpnu 2013 na webových stránkách nakladatelství NAŠE VOJSKO a Vojenského ústředního archivu, ale i v časopisech NV Fakta a svědectví, Military revue, a samozřejmě také na.

Vzhledem k tomu, že přijetí do tohoto souboru nebylo spojeno s tolika obtížemi jako do České Družiny a důstojníci byli přijímáni v původních c. a k. hodnostech, přihlásilo se do něj na 1. 000 Čechů a Slováků. Dobrovolníci byli zařazeni do srbské divize plk. Hadžiče, která se v srpnu 1916 (po vstupu Rumunska do války na straně Dohody) zúčastnila bojů v Dobrudži. Divize podstoupila úporné ústupové boje a její zbytky byly staženy do Ruska. Část našich příslušníků přešla do 1. Čs. střelecké brigády, ostatní se s srbskou divizí zúčastnili v roce 1917 bojů na soluňské frontě. Odsud byli na zákrok Čs. národní rady v Paříži přesunuti do Francie a Itálie. Československá střelecká brigáda byla jako celek nasazená do bojů v rámci ruské letní ofenzívy. Dne 2. července 1917 zahájila útok na nepřátelské pozice s využitím i tzv. "kočičích přískoků" během šesti hodin bojů prolomila v celém úseku nepřátelskou obranu. Obsadila čtyři linie zákopů, pronikla do hloubky až 5 km a splnila úkol celého sboru. Necelých 3.

Předpokládaná maloobchodní cena I. dílu: 1 680 Kč. ( Návštěvníkům bude poskytnuta sleva 25% – podrobněji viz dále. ) Naše monografie, postavena převážně na fotografiích, plní tak konečně po 100 letech nejenom odkaz mnoha neznámých legionářů-fotografů a profesionálů z Ústřední foto a kinolaboratoře, ale i přání gen. Štefánika, vyslovené na Sibiři po zhlédnutí části impozantní fotosbírky ÚFKL: "aby se také budoucí generace dozvěděly o našem heroickém boji. "

0 z 5 Nic moc 1 2 3 4 Perfektní 5 Další knihy autora

  • Československé legie v Rusku - František Emmert | Knihy Dobrovský
  • Půjčovna aut norsko z
  • Československá legie v rusku youtube
  • Půjčovny karavanů a obytných aut Opava • Firmy.cz
  • Československá legie v rusku z
  • Jak pomoci dětem download
  • Československá legie v rusku w
  • Československá legie v rusku 2
  • Mapa měření rychlosti auto
  • Celokožené turistické topánky
  • Ceskoslovenske legie v rusku i | HLEDEJCENY.cz
  • Tiskárna na nehty google