Funkční Vyšetření Plic

druhý-pilíř-důchodové Sunday, 7 August 2022

Předoperační vyšetření Platnost laboratorního vyšetření je 14 dní a zahrnuje biochemické vyšetření séra, krevní obraz a "diferenciál", krvácivost a srážlivost, moč a sediment, u diabetiků glykemický profil po dobu dvou dnů. U pacientů po neoadjuvanci (onkologické léčbě) a při ledvinovém postižení je třeba vyšetřit clearance kreatininu. K dalším laboratorním vyšetřením patří mikrobiologické vyšetření sputa na kultivaci a citlivost a Kochův bacil. Při suspektní specifické etiologii se provádí tuberkulinový test nebo odběr na Quantiferon (imunologické vyšetření séra k vyloučení TBC). Základním radiologickým vyšetřením u každého pneumologického pacienta je přehledný snímek hrudníku (skiagram) vestoje s bočním snímkem. Výpočetní tomografie (CT) patří také k základním vyšetřením v pneumochirurgii. Standardem je použití kontrastní látky k vyšetření hrudníku a břicha. Vyšetření funkce plic – spirometrie – umožňuje hodnotit funkční rezervu plicního parenchymu. U kardiaků a při plánované pneumonektomii (odstranění celého plicního laloku) je třeba provést zátěžový test ergospirometrii (měření kapacity plic při jízdě na kole).

  1. Odborný léčebný ústav JEVÍČKO - odbornost, laskavost, úcta

Odborný léčebný ústav JEVÍČKO - odbornost, laskavost, úcta

Při léčbě Anopyrinem je nutno vysadit lék alespoň na 5 dní před plánovaným výkonem. Důležitá je ATB profylaxe po dobu 48 hodin. Předoperační příprava Rehabilitace je důležitou součástí předoperační přípravy, kdy učíme nemocné především kašlat a vykašlávat. Ovlivňuje nejen výsledky operace, ale i pooperační průběh. Při předoperační edukaci je nejdůležitější, aby nemocný porozuměl své nemoci, aby byl seznámen s celým procesem vyšetření, indikacemi a léčením. Měl by znát alternativy, léčení, jejich výsledky a prognózu. Před výkonem je pacient poučen o pitném režimu (naposledy se smí napít čisté vody 2 hodiny před výkonem). Operační pole je řádně oholeno a označeno, lékař vyplní verifikační protokol, vede pohovor s pacientem, který následně podepíše souhlas s daným výkonem. Rehabilitace je významnou součástí předoperační přípravy, kdy je důležitá kontrola aktivity pacienta, instruktáž způsobu dýchání, nácvik fixace hrudníku při kašli a expektoraci, dynamická dechová rehabilitace a orientační instruktáž rehabilitace po operaci.

Věnovali se zde dětem s různými vrozenými vadami – jak plic (např. vrozená brániční kýla), tak i srdce, dále i dětem s opakovanými obstrukčními stavy (riziko rozvoje průduškového astmatu) a dětem předčasně narozeným. V roce 2013 dorazila do ČR další metoda funkčního vyšetření plic – test vícedechového vyplavování inertního plynu z plic – nejprve ve své dusíkové variantě, poté i ve variantě s hexafluoridem síry. Tuto metodu jsme též začlenili do portfolia naší laboratoře a zároveň rozšířili spektrum vyšetřovaných pacientů např. o pacienty s cystickou fibrózou (pro které bylo toto nové vyšetření primárně určeno), primární ciliární dyskinezí a intersticiálním onemocněním plic. Jelikož s využitím této metody u kojenců nebylo ani na zahraničních pracovištích dostatek zkušeností, museli jsme v první fázi ověřit bezpečnost, proveditelnost a spolehlivost této metody. To se nám zdařilo a své prvotní zkušenosti jsme publikovali v prestižních mezinárodních časopisech tak, aby je mohli využít i kolegové ze zahraničí.

Střídavě dýchá vzduch, 100% kyslík či speciální směs vzácného plynu. Na krátkou dobu (0, 1s) dochází též k přerušení proudu vzduchu v dýchacích cestách či nafouknutí vestičky obepínající hrudníček a bříško dítěte tak, aby mu pomohla "usilovně" vydýchnout. Následně jsou spočteny různé parametry poskytující informaci o velikosti plic, průchodnosti průdušek, pružných vlastnostech plic atd. V průběhu celého vyšetření a po něm je dítě pečlivě monitorováno s cílem zajistit jeho bezpečnost. Samotnému vyšetření mohou být ve většině případů přítomni rodiče. Ti mohou přispět ke zdárnému průběhu vyšetření už jen svojí přítomností, kdy je dítě klidnější. Dále je též vhodné v rámci přípravy na vyšetření dítě nenechat usnout před vyšetřením (např. během cesty do nemocnice) tak, aby bylo unavené a následně lépe zabralo. Je možné též večer před vyšetřením podat glycerinový čípek (volně dostupný v lékárně), aby se vyprázdnil konečník a dítě lépe tolerovalo podaný sirup. Dítě by též nemělo alespoň 1 hodinu před vyšetřením jíst ani pít.
funkční vyšetření plic ploc
  1. Funkční vyšetření plic ploc
  2. Levné konferenční stolky
  3. Funkční vyšetření plic | Vyšetřovací metody | Mojemedicina.cz - YouTube

Používané metody: 1. Metoda NEP Tato zcela neinvazivní metoda slouží pro vyšetření průchodnosti dýchacích cest dětí (např. obstrukce dýchacích cest) bez nutnosti provádění usilovných výdechových manévrů. K ústům dítěte se pomocí masky přivádí malý negativní tlak (asi jako když pijeme brčkem) a tak nahrazujeme usilovný výdech vyšetřovaného dítěte. 2. Impulzní oscilometrie Tato zcela neinvazivní metoda slouží pro vyšetření průchodnosti dýchacích cest a parametrů odvozených ze změn plicních objemů (např. při tzv. zadrženém vzduchu). Během klidového dýchání se k ústům pacienta přivádějí z vnějšího zdroje jemné tlakové signály (impulzy). Pomocí počítačového zpracování pak vyhodnocujeme průchodnost horních a dolních dýchacích cest, a to zcela bez nutnosti provádění usilovných výdechových manévrů dítěte. 3. Analýza klidového dechového vzoru Tato zcela neinvazivní metoda slouží posouzení vlastností klidového dýchání vyšetřovaného dítěte a jejich porovnání s vlastnostmi normálními (s referenčními hodnotami).

Jedná se o vybavení pacienta koncentrátorem kyslíku pro zajištění inhalační léčby kyslíkem v ambulantní péči. Tento proces podléhá schválení revizního lékaře vaší zdravotní pojišťovny. Vyšetření EKG / grafický záznam srdeční činnosti - je prováděno přímo v ambulanci, ale je možné s ním dojet přímo na oddělení a provádět vyšetření tam, kde je potřeba. Bronchodilatační testy provádíme za hospitalizace pacienta na plicním oddělení. Tyto testy provádíme během několika dnů s různými léky a podle výsledků potom můžeme pacienta nastavit na nejúčinnější bronchodilatační léčbu k rozšíření průdušek a zmírnění dušnosti, nebo stávající léčbu cíleně upravit. Personální obsazení: Jaroslava Přikrylová Hana Konečná Po - Pá/ 6:00 - 14:00 Vyžaduje-li Váš lékař i popis výsledku spirometrie či EKG (téměř vždy), musíte se nejprve objednat na plicní ambulanci na tel. 461 550 802. Zde Vám zajistí potřebná vyšetření i jejich popisy a výsledky Vám budou poté předány. Pokud Váš vysílající lékař popis výsledku nepožaduje (chce si vyšetření zhodnotit sám) a napsal Vám žádanku na vyšetření, pak se můžete dostavit v čase 7 – 15 hodin k vyšetření bez objednání.

Po vyšetření je třeba počítat s odeznívající sedací, kdy může mít dítě oslabené svaly (tzv. hypotonie), být mrzuté atd. Tyto příznaky zpravidla do večera odezní. Jíst a pít může dítě po plném probuzení. text: MUDr. Václav Koucký, Ph. D. | foto: David Černý

funkční vyšetření pic du midi

Z tohoto důvodu si při vyšetření funkce plic kojenců a batolat (tedy nespolupracujících dětí) musíme vystačit pouze s klidovým dýcháním. Na přelomu tisíciletí se do klinické praxe dostalo několik metod využívajících klidového dýchání nespolupracujících dětí během spánku, které umožnily objektivizovat některé aspekty funkce plic – např. jejich velikost, průchodnost průdušek a dokonce i posoudit pružné vlastnosti dýchacího traktu. Dětské kardiocentrum FN Motol a Pediatrická klinika 2. LF UK a FN Motol byly prvními pracovišti v ČR, kde se tyto metody začaly využívat. MUDr. Jan Šulc, CSc., FCCP navázal na tradici světově proslulé funkční laboratoře prof. A. Zapletala a v roce 1989 publikoval pilotní práci o změnách plicní poddajnosti u dětí časně po kardiochirurgických operacích (pomocí vlastního vyšetřovacího přístroje! ). Na půdě Pediatrické kliniky poté v roce 2005 založil laboratoř pro vyšetření funkce plic nespolupracujících dětí. Spolu s MUDr. Janem Zikánem, Jarmilou Věcovskou a za podpory prof. Petra Pohunka, CSc. vybudovali špičkově vybavenou laboratoř, ve které bylo možno vyšetřovat již nejmenší kojence.